Zámerom tohto textu je veľmi stručne načrtnúť, prečo v Shaolinskom kultúrnom centre Slovensko berieme pohybové hry dospelých s deťmi ako dôležitú súčasť tréningového procesu výučby kung fu a prizvať tým rodičov, aby sa do neho aktívne zapojili.

Jednou z našich priorít je aj podporovať harmonický život v rodine. Výrazným prvkom takejto podpory sú práve pohybové hry, ktoré prinášame.

Čas strávený takouto aktivitou prispieva k vylaďovaniu vzťahov a harmonizácii rodiny. Dieťa má možnosť zažiť rodičov a iných dospelých v hravosti a pohybe, čo je preň veľmi inšpirujúce a vyživujúce. Dospelák môže na chvíľu vystúpiť z role rodiča a stretnúť sa v hre s dieťaťom ako rovný s rovným, ako človek s človekom. Vďaka tomu sa vzťah dieťaťa s rodičom prehlbuje a sú si navzájom bližší, posilňuje sa dôvera dieťaťa v dospelého, ale aj dôvera rodiča v dieťa.

Takáto priama účasť rodiča v procese výučby kung fu je pre dieťa náramným prínosom. Dieťa vďaka tomu cíti hlbší záujem rodiča o to, čomu sa venuje, čo má rado a vidí v tom vďaka tomu väčší zmysel.

Na telesnej úrovni prinášajú pohybové hry množstvo benefitov. Rozvoj vytrvalosti, obratnosti, rýchlosti, sily a reflexov, schopnosti rýchlo prechádzať zo stavu pokoja do aktivity a reagovať na zmenu, rozvoj orientácie v priestore, atď.

Počas hier dochádza u detí (okrem iného) k budovaniu a posilňovaniu základných sociálnych vlastností – zdravej sebadôvery, vôle a cieľavedomosti, ktoré pramenia z ich vnútra a nie sú podmienené vonkajšou motiváciou. Vďaka bezpečnému nehodnotiacemu prostrediu, v ktorom nie je tlak na výkon si osvojujú schopnosť mať radosť z procesu samotného, bez vidiny odmeny či pochvaly (to je zároveň vynikajúca prevencia pred rôznymi závislosťami). Podporuje to v nich kapacitu vyrovnať sa s neúspechmi, ale aj úspechmi. Do aktivít vstupujú slobodne a tým rozvíjajú vnútornú motiváciu a sebadisciplínu, ktoré nedávajú priestor lenivosti.

To je v celistvom rozvoji osobnosti dôležitou protiváhou ku klasickému tréningu, na ktorom sa disciplína a určitý výkon v zdravej miere požadujú zvonka.

Kombináciou týchto dvoch prístupov môže dieťa zostať stále hravým, uvoľneným a plným energie a zároveň sa učí postupne a prirodzene preberať zodpovednosť za svoje konanie, vnímať zodpovednosť voči celku (skupine, rodine, krajine,…), zachovať si svoju jedinečnosť a tiež byť plnohodnotnou súčasťou spoločenstva.

V prípade záujmu o hlbšie nahliadnutie do tejto témy môžeme zorganizovať prezentáciu s besedou. Ak by vás to zaujímalo, dajte nám vedieť.

Budeme vďační, ak nám svojou účasťou na hrách pomôžete pri odovzdávaní hodnôt a zručností našim mladým kung fu bojovníkom.

Návrat hore